Dela nyhet
Bullerby cup
17 jul, 10:19 2 kommentarer

Hej.
Hoppas alla har det bra i sommarvärmen!
Det börjar dra ihop sig för cup i Vimmerby nästa vecka.
Vi tänker att vi samlas på plats vid, plan C92, Ceosvallen i Vimmerby kl 09.00 torsdag den 24/7. Det är en timme innan första matchen kl 10.00.
Inkvartering är planerad att ske efter första matchen. Vi bor på Storebroskolan 1 mil söder om Vimmerby. Så det kommer behövas hjälp med att skjutsa fram och tillbaka under cupspelet.
Cupprogrammet ligger under dokument. Där finns all nödvändig information om cupen.
Mvh Ledarna EBK F12
Kommentarer
Frida Strand 17 jul, 10:36
Packlista:
Strumpor/shorts/fotbollsskor/benskydd/vattenflaska
Kläder efter väder
Luftmadrass/liggunderlag (max 80 cm bred) Kolla gärna så den är hel innan :)
Sovsäck/täcke och kudde
Hygienartiklar, tandborste mm
2 handdukar (bad +omklädningsrum/skola)
Badkläder
Ryggsäck (att ha saker i mellan skola och planer)
2 galgar
Öronproppar?
Tofflor
Plastpåsar till blöta saker
Spel – kort/tärning
Vi kör godisförbud under dagarna. Tjejerna får behålla sina mobiltelefoner denna gången men märker vi att det blir för mycket fokus på dem samlar vi in dem. Kommer också samla in som vanligt inför och under match.
Se gärna till att ert barn har minst en ledare inlagd som kontakt i sin mobiltelefon. Skulle det vara något speciellt kan det vara skönt att skicka ett meddelande i stället för att prata i skolsalen etc. inför kompisar.
Frida Strand 17 jul, 10:41
Hör såklart gärna av er till någon av oss ledare om det är något vi ska känna till. Hoppas på roliga dagar tillsammans och med en lika stor hejaklack som vanligt :)