Prenumerera
Hjälp vid föreningsförsäljning (p16)
3 sep, 08:49 1 kommentar
Då vårens föreningsförsäljning tyvärr inte nådde hela vägen till förenings mål, behöver föreningen därför genomföra ännu en föreningsförsäljning i höst. Denna försäljning är frivillig, men föreningen behöver verkligen alla krafter man kan samla för att få in de sista ca. 70 000 kr som saknas. Föreningen står alltså inför en viktig satsning för vår förening – och vi behöver alla hjälpas åt!
5 september startar föreningen därför en föreningsförsäljning där alla spelare (senior och ungdom) bidrar genom att sälja kakor, knäcke och godis via Kakservice.
Det lag som säljer mest vinner 5000 kr till sin egna lagkassa!
Föreningen vet att antal spelare per lag skiljer mycket, därför kommer de räkna ut vilket lag som sålt mest genom att dela summan som laget säljer för med antal spelare i laget.
Syftet med försäljningen är att:
Stärka föreningens ekonomi så att vi kan fortsätta vår renovering av vår anläggning samt köpa in mer och ny utrustning, satsa på utbildningar och roliga aktiviteter.
Hålla nere medlemsavgifterna och samtidigt skapa gemenskap kring ett gemensamt mål.
Så här går försäljningen till:
Försäljningsperioden är 5 september till 26 september.
Varje lag får en specifik länk till en egen webshop. Denna länk kan ni dela med nära och kära via SMS, sociala medier och mejl. Det kommer även finnas kataloger att sälja med. Kataloger kan hämtas i era skåp på Runnåkra i slutet av vecka 36 (varje lag får ca 8 kataloger till en början)
Specifik Information kommer skickas ut till utsedd person för alla lag. Dessa kommer vara ansvariga för att information med lagets länk skickas ut till alla i laget.
Ungdomsansvarig ansvarar för att summera försäljningen.
Varorna levereras till Ungdom på Runnåkra.
Varorna upphämtas på Runnåkra av utsedd ansvarig när Ungdom meddelar att varorna levererats.
Hur betalning sker får utsedd ansvarig information om.
Försäljningen kan kännas som en extra uppgift i vardagen, men kom ihåg att detta är en investering i våra barn, våra lag och vår gemenskap. Ju fler som deltar, desto större möjligheter får vi tillsammans!
Vi är över 500 aktiva ungdomar och 1000 medlemmar i Egnahems BK – tänk vilken kraft det blir när alla hjälps åt! Varje insats gör skillnad – oavsett om du säljer mycket eller lite. När vi alla hjälps åt så blir resultatet stort! Precis som på planen vinner vi när vi kämpar som ett lag!
Någon i P16 föräldragrupp som vill och kan ansvara för detta? Man kan vara flera som hjälps åt, men en måste stå som ansvarig.
Föreningen måste få veta om p16 kan vara behjälpliga i detta senast kl.17 i eftermiddag. Vi ber om ursäkt om för kort framförhållning.
Är detta något ni kan tänka er att hjälpa föreningen med, så kontakta Axel (0704030695) senast kl.17 idag (onsdag).
Mvh ledarna p16
Kommentarer
Axel Hovbäck 3 sep, 19:01
Tre föräldrar har nu anmält sig och kommer att hjälpas åt med försäljningen för p16:s räkning. Vi i ledargänget är tacksamma för detta!
/Ledarna